Plnohodnotný, pohodlný pracovní postroj, zaměřený na nízkou hmotnost, ale všestranné využití. Vhodný také pro záchranáře a lanové parky. Vlastně jde o syntézu sportovního a pracovního postroje. Sedací část lze koupit i používat samostatně, ideální např. pro lezení bigwallů.
- Všechny připojovací body jsou textilní. Zdvojené textilní oko. Obsahuje také reflexní prvky pro lepší viditelnost za ztížených podmínek.
- 6 materiálových poutek, haul loop, ramena jsou vybavena sloty pro drobné předměty či nářadí.
- Zadní zachycovací bod je schován v ochranné kapsičce.
- Přední zachycovací bod obsahuje pomocný popruh s malou hliníkovou přezkou pro zafixování prsního blokantu. Pevností pružný (harmonikový) popruh v zadní části sedáku, zajišťuje optimální polohu nohavic vůči pasu při všech možných polohách pracovníka (zejména chůze vs. sezení).
- Ramenní popruhy mohou být plně odejmuty a postroj může být použit pouze jako sedací úvazek.
- Zadní část sedáku je vybaven ocelovým kroužkem pro snadnější uchycení prsního úvazku.
Vyrobeno v České republice.
EQUIP – názor specialisty:
Často se mě lidé ptají na mé začátky ve výškařině. S úsměvem vzpomínám na sportovní sedák, osmu na „splachovadlo“ (později GriGrinu) a jednu statiku. Víc jsme tenkrát nepotřebovali a práce nám šla od ruky. Pravda, bezpečnost jsme řešili spíš pocitově. Od té doby se hodně změnilo a musím uznat, že k lepšímu. S přibývající praxí a profi vybavením jsem si ohledně celotěláku začal čím dál tím více uvědomovat, že na spoustu prací, kde se stále hýbu, chodím atd. jsou klasické celotěláky jednoduše těžké a nemotorné. Sportovní sedák byl lepší. Ale ten už teď na práci nosit nemůžu. Nešlo by s tím něco udělat? Postupem času jsem se bavil s vývojáři různých firem a ptal se jich, jestli by nešel vyrobit odlehčený celotělák. Na co? Ptali se.
Noooo…. Tak tedy:
- Když budu mít sportovní sedák certifikovaný na práci a k tomu oddělitelná plnohodnotná pracovní ramena, tak bude mnohem variabilnější no ne?
- Váha bude výrazně menší, bude na nošení mnohem pohodlnější.
- Když bederní úvazek vypadá jako sportovní sedák, tak si ho na stěnu klidně vezmu. Šetřím, a ještě mám pohodlí.
- Lezu konstrukce s tlumičem pádu…. Hele není to vlastně jako na ferratě? No jasně! Všechno sedí, je to lehké, ferratový set je připnutý v místě kde má být, můžu se snadno přiobléct, mám po ruce vše co potřebuji a nechci to mít v batohu.
- S jednou výbavou dělám plnohodnotně práci a užívám si sportovní aktivity.
- A jako záchranář si troufnu tvrdit, že se vám bude taky líbit.
To nejde, byla nejčastější odpověď. Samozřejmě i se spoustou důvodů, proč to nejde. Tak asi ne….Pak jsme se dali dohromady s vývojáři z Rock Empire. Jejich reakce? Jasně, zkusíme to. Nebylo to jednoduché, byla to dřina, ale máme EQUIP. První plnohodnotný polstrovaný celotělák s váhou 1040g. S rychlosponami maličko víc. Bederní úvazek má šest materiálových poutek. Na středu zadní (bederní) části je Haul Loop. Po stranách pevná textilní oka pro polohování (EN358). Přední slaňovací oko je zdvojené (EN813). Nohavičky jsou s pasem spojeny elastickým popruhem (časem bude i se sponou jako u MASTERu). Krásná práce. A pohodlná. Díky chlapy. Ramena se k sedáku snadno připojí. Mají přední i zadní zachycovací bod (EN361). To, že zadní zachycovací bod jde schovat do kapsičky pod Hypalon, je pomyslná třešnička na dortu. Pomocné sloty na ramenou jsou stejné konstrukce jako u MASTERu, nebo ATLASu, takže si nemusím zvykat na jiné rozložení vybavení. Pod přední zachycovací bod se dá snadno zafixovat prsní blokant. Nádhera. Všechny připojovací body jsou textilní. Výborně, ale co když bych občas potřeboval kovová oka? Snadná pomoc. Rock Empire má totiž skvělý rozebíratelný kroužek Ring Connect (EN362), který snadno použijete do textilních připojovací bodů.
Dle mého názoru se jedná o nejlepší lehký plnohodnotný polstrovaný celotělák na trhu. Popravdě řečeno na začátku roku 2023, kdy tento komentář píšu, jednoduše nemá konkurenci. Klobouk dolů, skvělá práce Rock Empire. Používám ho už téměř dva roky a musím říci, že EQUIP a MASTER jsou za celou mou praxi nejoblíbenější celotělové úvazky.
Mgr. Martin Riedl, DiS.,
Výškový specialista, Instruktor pro práci a záchranu ve výšce a nad volnou hloubkou, Instruktor speciálních lanových technik, Revizní technik OOPP pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou, Zkušební a testovací lezec pro výrobce OOPP pro práci a záchranu ve výšce a nad volnou hloubkou, Spolupracovník vývojového týmu, Spoluautor několika nových produktů , Dobrovolný člen HS, Člen IRATA (Level3), Horský průvodce, Spolumajitel firmy, které navrhuje a instaluje zádržné systémy, 25let praxe – včetně práce a stáží v zahraničí