Gurte BEAL
Co mají veškeré výškové práce společné a co musí každý bezpečnostní postroj splňovat? Bezpečí a maximální komfort!j Moderní pracovní úvazky se díky své ergonomické úpravě postarají o vaše zdraví a zvýší pohodlí při několikahodinovém nošení. Ať už jste výškař specialista, pokrývač, stromolezec, horolezec, nebo člen záchranářské či armádní složky, pořiďte si bezpečnostní postroj, na který se můžete vždy spolehnout!
Co takhle prodyšný materiál, odlehčená konstrukce pro snížení zátěže, odnímatelná ramena a polstrování, rychloupínací přezky či spousta slotů k odložení nářadí? V naší nabídce najdete pouze kvalitní postroje od proslulých značek, jako jsou Petzl, Singing rock, Skylotec, Camp nebo Beal, které jsou certifikované mezinárodními normami pro bezpečnost a kvalitu. Výrobky vznikají pouze z nejlepších materiálů, které zaručují vysokou odolnost.
Některé postroje jsou konstruovány jak pro polohování a lanový přístup, tak pro záchranné operace.
#showmore#
Jak vybrat správný pracovní postroj?
Každý postroj se skládá z popruhů, spon, karabin a dalších částí, které slouží k individuálnímu nastavení podle vaší postavy, což může být např. polstrování. Mezi výškaři jsou oblíbené postroje s komfortním a poddajným vyplněním a flexibilní pruhy, které lze přizpůsobit podle potřeby, jako je např.
Moderní přezky typu speed a easy-lock poskytují rychlé a snadné možnosti ovládání. U spony standard lze nastavit pouze obvod, zatímco verze speed nabízí kompletní rozepnutí, což vám zvýší komfort pro oblékání.
Vždy je potřeba, abyste vybírali ochranné prostředky podle své aktivity a prostředí.
Od vaší činnosti a požadavcích na bezpečnost se také odvíjí množství připojovacích bodů (oblasti, kde jsou rozloženy síly pro zachycení pádu).
Rovněž dbejte na správnou velikost, aby vám pomůcka dobře seděla, neplandala a neškrtila. Bederní pás by vám měl být těsný, ale ne příliš. Lze si vybrat buď univerzální velikost (XS-XXL), nebo úvazky s nastavitelnou velikostí.
Volba kolik popruhů, jejich propojení a pozice se pak odvíjí od toho, o jaký konkrétní typ postroje se jedná a jaký je účel jeho použití.
Nejste si jistí velikostí? Ozvěte se nám nebo rovnou přijďte na pobočku na Prahu 4, kde si prakticky vybavení vyzkoušíte na konstrukci.
Bezpečnostní postroje podle použití
Postroje pro práci ve výškách se liší podle toho, jaké technické nároky musí splňovat. V našem detailním popisu výrobku se vždy dozvíte konkrétní normy (ČSN EN OOPP proti pádu), které daný produkt splňuje.
Postroje pro průmyslové výškové práce
Při výběru postroje pro průmyslové výškové práce vycházejte ze své profese a řiďte se legislativou. Pokud potřebujete zajištění v koši ve vysokozdvižné plošině, kde nehrozí takové riziko pádu (krátký úvaz, kolektivní ochrana), lze použít polohovací opasek, který je rovněž možné kombinovat s celotělovým úvazkem pro zachycení pádu.
Bezpečnostní úvazky pro zachycení pádu se používají všude, kde hrozí riziko pádu a sesunutí. Oproti polohovacímu typu, jenž je vhodný pro práci na lešení a šikmých střechách, mají významně větší plochu, aby v případě pádu rozprostřely energii, kterou tělo přijme mezi ramena, bedra a nohavice.
Arboristika
V korunách stromů se využívají sedací úvazky připomínající sportovní lezecké vybavení, ovšem s tím rozdílem, že splňují striktní pracovní normy. Arboristické postroje mají širokou škálu přípojných bodů pro pracovní polohování a typickým znakem je plovoucí kotevní bod.
Vybavení pro záchranářské a jiné speciální složky
Prostředky pro záchranářské a jiné speciální složky zahrnují škálu postrojů a speciálního vybavení navrženého pro záchranné operace a extrémní podmínky.
Spadají sem evakuační trojúhelníky, pomůcky pro vyproštění, úvazky pro armádu, policii a záchranáře, jako jsou např. Singing Rock MOTION SYSTEM a Skylotec PROTON Wind.
Horolezecké postroje / lanová centra
Vybrat si můžete z různých typů horolezeckých postrojů, včetně úvazků pro sportovní lezení, lanová centra a parky, umělé stěny či expedice. Zvolte si vybavení, které odpovídá vaší aktivitě.
Typy pracovních postrojů
Pracovní sedáky se rozdělují na zachycovací a polohovací, popřípadě se dělí na:
- Celotělové pracovní postroje (mohou být proti pádu nebo polohovací, eventuálně kombinovaný). Kombinovaný úvazek spojuje vybavení pro zachycení pádu a pro polohování, má polohovací oka a přední oka pro práci ve visu a kvalitní polstrování
- Sedací (pouze polohovací)
- Hrudní (možné v kombinaci se sedacím úvazkem)
Ke zvýšení svého pohodlí při dlouhodobější práci ve visu si pořiďte lavičku, která ale není osobním ochranným prostředkem a nesmí být používána samostatně.
Celotělové postroje
Celotělové úvazky se skládají z pracovního sedáku a ramenních popruhů, které brání při pádu poškození páteře.
Některé např. mají možnost odepnout ramenní popruhy, je pak možné, je použít i při aktivitě, kde není riziko pádu.
Zachycovací postroje
Na celotělovém postroji pro zachycení pádu najdete označení: A. Bod pro zachycení pádu je umístěn nad těžištěm, díky tomu se v případě pádu síla rozprostře rovnoměrně. Přípojné body pro zachycení pádu jsou nejčastěji dva (oba z nich splňují normy). Podle své činnosti se připojíte ke konkrétnímu bodu.
Výhodou tohoto typu je, že mají převážně lehké konstrukce a většinou bez polstrování, přičemž oceníte i snadné navléknutí. Úvazky pro zachycení pádu mají 1 či 2 nosná oka (EN 361).
Celotělový postroj pro zachycení pádů, například Camp Basic Duo nabízí 2 připojovací body, jeden z nich je vytvořen vpředu pomocí 2 šitých pevnostních textilních ok a druhý je na zádech v podobě ocelového kroužku.
Polohovací postroje
Postroje s polohováním slouží pro lanový přístup a práci ve visu, kdy je třeba zaujímat pozici a udržet polohu. Běžně jsou více polstrované, což zvyšuje pohodlí během práce v různých polohách. Mezi ostatními vybočují svým komfortem a poskytují několik vymožeností pro snadné přizpůsobení a zlepšení manipulace s dalšími pomůckami.
Přední oko (EN 813) slouží hlavně k připojení k lanu, kdežto boční oka (EN 358) jsou určena k vašemu zajištění např. k ocelové konstrukci / sloupu. Většina těchto postrojů rovněž splňuje normu EN 361.
Sedací
Sedací postroje se využívají výhradně pro práci ve visu na laně, zpravidla při arboristice a speleologii, kde není riziko pádu nebo kde není možnost zajistit ochranu proti pádu. Od ostatních je odlišuje konstrukce, dávají větší svobodu pohybu a mají rozdílně navržené připojovací body. Disponují širšími a pohodlnějšími nohavičkami a pásem, kovovým očkem pro polohování a dalšími vyladěnými prvky.
Podle nařízení vlády č. 362/2005 nejsou vhodné pro práci, kde hrozí pády (pouze pokud je možnost použití s prsním úvazkem).
Hrudní/prsní
Hrudní postroje ve spojení s pracovním sedákem / lezeckým postrojem optimalizují pozici těla při práci ve visu a v případě pádu, což maximalizuje bezpečnost a komfort.